TeacherToolKit2's profile picture.

A Teacher's Tool Kit

@TeacherToolKit2

A Teacher's Tool Kit repostou

Need to shift the learning culture in your school community? Spend 6 weeks leaving your teachers messages of appreciation, suggests leader @burgess_shelley. #LeadLAP principalproject.org/teacher-feedba…

PrincipalProj's tweet image. Need to shift the learning culture in your school community? Spend 6 weeks leaving your teachers messages of appreciation, suggests leader @burgess_shelley. #LeadLAP

principalproject.org/teacher-feedba…

A Teacher's Tool Kit repostou

You don't always need to "borrow" or regroup when subtracting mixed numbers. You can add or subtract the same number from both numbers so you're subtracting a whole number to make it easier.

howie_hua's tweet image. You don't always need to "borrow" or regroup when subtracting mixed numbers. You can add or subtract the same number from both numbers so you're subtracting a whole number to make it easier.

A Teacher's Tool Kit repostou

Important reminder! 🙌

teachergoals's tweet image. Important reminder! 🙌

A Teacher's Tool Kit repostou

This is truth! 💯

teachergoals's tweet image. This is truth! 💯

A Teacher's Tool Kit repostou

Important reminder! 🙌

teachergoals's tweet image. Important reminder! 🙌

A Teacher's Tool Kit repostou

Exciting news in math education! Hands-on and digital aids like the Rekenrek are helping transform math classrooms. A Royal Schools teacher recently showcased for her school board the power of this tool in inspiring her students' #multiplication skills.🧮 hubs.la/Q01JRDKd0

eureka_math's tweet image. Exciting news in math education! Hands-on and digital aids like the Rekenrek are helping transform math classrooms. A Royal Schools teacher recently showcased for her school board the power of this tool in inspiring her students' #multiplication skills.🧮 hubs.la/Q01JRDKd0

A Teacher's Tool Kit repostou

How many oranges? How did you count?

howie_hua's tweet image. How many oranges? How did you count?

A Teacher's Tool Kit repostou

How far does the impact of a teacher go? How far does a phrase to a child go? How far does a small gesture to a child go? #acuedu_p

How far does the 💥IMPACT💥 of a teacher reach? The ripples will reach farther than you'll ever know. Happy #TeacherAppreciationWeek. Thank you for your impact. #TeacherAppreciationDay #TeacherAppreciationWeek2021 #DitchBook #tlap

jmattmiller's tweet image. How far does the 💥IMPACT💥 of a teacher reach?

The ripples will reach farther than you'll ever know.

Happy #TeacherAppreciationWeek. Thank you for your impact.

#TeacherAppreciationDay #TeacherAppreciationWeek2021 #DitchBook #tlap


A Teacher's Tool Kit repostou

A3. We sent math puzzles out to solve for each grade each week. #elemmathchat

pearse_margie's tweet image. A3. We sent math puzzles out to solve for each grade each week. #elemmathchat

A Teacher's Tool Kit repostou

Here’s the beginning of our decimal unit No details as to the new addition to the room Just what do you notice? What do you wonder?

pearse_margie's tweet image. Here’s the beginning of our decimal unit  
No details as to the new addition to the room 
Just what do you notice?
What do you wonder?

A Teacher's Tool Kit repostou

π π π π π Pi is also a transcendental number — or any number that is not algebraic. All transcendental numbers are irrational, but not all irrational numbers are transcendental. #PiDay2023


A Teacher's Tool Kit repostou

Does the $5 or 20% off @BedBathBeyond coupon save you more money? This lesson will help middle schools students make sense of the mathematics. robertkaplinsky.com/work/bed-bath-…

robertkaplinsky's tweet image. Does the $5 or 20% off @BedBathBeyond coupon save you more money? This lesson will help middle schools students make sense of the mathematics.         
robertkaplinsky.com/work/bed-bath-…

A Teacher's Tool Kit repostou

Which peanuts option is a better deal? A 20 oz bag for $3.59 or $2.59 per pound? It's a context for comparing ratios and unit rates. robertkaplinsky.com/work/peanut/

robertkaplinsky's tweet image. Which peanuts option is a better deal? A 20 oz bag for $3.59 or $2.59 per pound?  It's a context for comparing ratios and unit rates.         
robertkaplinsky.com/work/peanut/

A Teacher's Tool Kit repostou

Have you seen samedifferentimages.wordpress.com from @bstockus? Same or Different? is a routine that provides students opportunities to construct arguments when comparing objects, such as numbers or shapes. #MTBoS #iteachmath

robertkaplinsky's tweet image. Have you seen samedifferentimages.wordpress.com from @bstockus?  Same or Different? is a routine that provides students opportunities to construct arguments when comparing objects, such as numbers or shapes. #MTBoS #iteachmath
robertkaplinsky's tweet image. Have you seen samedifferentimages.wordpress.com from @bstockus?  Same or Different? is a routine that provides students opportunities to construct arguments when comparing objects, such as numbers or shapes. #MTBoS #iteachmath
robertkaplinsky's tweet image. Have you seen samedifferentimages.wordpress.com from @bstockus?  Same or Different? is a routine that provides students opportunities to construct arguments when comparing objects, such as numbers or shapes. #MTBoS #iteachmath
robertkaplinsky's tweet image. Have you seen samedifferentimages.wordpress.com from @bstockus?  Same or Different? is a routine that provides students opportunities to construct arguments when comparing objects, such as numbers or shapes. #MTBoS #iteachmath

A Teacher's Tool Kit repostou

🧠 How do you help your Ss keep a positive mindset in math class? #ITeachMath

zearned's tweet image. 🧠 How do you help your Ss keep a positive mindset in math class? 

#ITeachMath

A Teacher's Tool Kit repostou

My kids had so much fun exploring this today!

I wish I was taught this way of finding the greatest common factor when I was in school



United States Tendências

Loading...

Something went wrong.


Something went wrong.